Aktivity v okolí

Kam na výlety?


Ako tráviť voľný čas? Jednoducho. V okolí dedinky sú viaceré trasy značené pre cyklistov alebo turistov. Uchvátia Vás podtatranské kopce, lúky aj lesy, kde počas nenáročnej prechádzky nazbierate lesné plody a hríby. V lete sa okúpte v blízkom termálnom prameni Kaďa alebo sa zabavíte v Tatralandii. Turisti si na svoj zoznam miest píšu Hrad a Arborétum v Liptovskom Hrádku, vodnú nádrž Čierny Váh, Park Mini Slovensko, Mincovníčkovo, Stanišovskú jaskyňu, Háj Nicovô či Skanzen v Pribyline. V zime je lyžovačka skvelá na Čertovici, prípadne v Jasnej Nízke Tatry.Termálny prameň Kaďa


Navštívte obľúbený prírodný wellness v Termálnom prameni Kaďa Liptovský Ján. Tento prírodný skvost je situovaný priamo v srdci Liptova, v turisticky vyhľadávanej dedinkeLiptovský Ján.Teplota vody sa tu pohybuje od 20 – 24 °C a jej blahodarnú silu môžete využívať úplne zadarmo. Pôsobí liečivo na kožné ochorenia, pohybový aparát a mnohé iné. Areál Termálneho prameňa Kaďa sa nachádza na konci dediny a jeho okrajom preteká potok Štiavnica. Užijú si to tu deti aj dospelí. Ide o jeden z mnohých termálnych prameňov, ktoré vyvierajú v tejto obci. Najsilnejší prameň vyviera v kruhovom krátery so štrkovým dnom, ktorý je chránený skalnými bralami vápenca. Voda sa Vám spočiatku bude zdať vlažná, ba až studená. Po chvíľke však ucítite jemné poštipkávanie siričitých bubliniek na Vašej pokožke a tá sa príjemne prekrví. Prameň Vám tak ukáže svoju silu a liečivé účinky na tkanivá i kĺby. Nezdržujte sa však v ňom pridlho, odporúčaný čas kúry je 20 minút.


Skanzen Pribylina

Dedinka hodnoverne zobrazuje život našich starých materí z obdobia na prelome 19. a 20. storočia. Usporiadaním obydlí, aké nájdete práve tu, sa kedysi vyznačovali obce na Liptove s výsadami a právami mestečiek. Prevažná väčšina domov pochádza z oblasti, ktorá bola zatopenávodnou priehradou Liptovská Mara. Jedná sa o originálne kópie s pôvodnými prvkami a citlivo zobrazenými detailmi.


Park Mini Slovensko

Mini Slovensko je príznačný názov, pretože tu, na relatívne malej ploche, nájdete až 23 modelov rôznych slovenských kultúrnych pamiatok v mierke 1 : 25. Všetko je do detailov prepracované, vyladené, a mini repliky Vás tak pohltia, že dostane chuť sa zmenšiť a vypiť si šálku čaju s panstvom na Bojnickom zámku, alebo bojovať na Hrade Strečno. Ďalej tu nájdete modely pamiatok ako je napríklad Radnica v Levoči, Mestská veža v Trnave, Renesančná zvonica v Kežmarku, Skanzen Vlkolínec a mnohé iné. Nachádzajú sa tu aj modely obidvoch kostolov z Liptovského Jána, ktoré môžete následne, v reálnej veľkosti, obdivovať pri prechádzke dedinou.


Ski Centrum Jasná Nízke Tatry

Veľkoleposť. Presne to Vás napadne pri prvom pohľade na masívne lyžiarske stredisko, ktoré má až 45 km zjazdoviek. Zaparkujete auto na jednom z mnohých vysokokapacitných parkovísk a pôjdete si po lístky. Kasy sú to prvé s čím prídete do kontaktu a práve tie sa nachádzajú presne na Bielej púti.

Okrem nich tu nájdete diskotéku, bary, reštaurácie. Priamo na zjazdovke na Bielej púti sú najrôznejšie hotely a penzióny. Môžete sa tešiť na typickú horskú architektúru a príjemné prostredie. Za oknami sa Vám bude mihať lanovka a davy spokojných lyžiarov.


Tatralandia

Hľadáte relax, rozptýlenie, dobrodružstvo a zábavu, či prázdninové radovánky pre deti? Navštívte Tatralandiu – najväčší vodný areál s ubytovaním na Slovensku, v Čechách a v Poľsku.

Aquapark ponúka možnosť využívať celoročne bazény s termálnou vodou. V prípade nepriaznivého počasia je možné využiť kryté bazény s množstvom vodných atrakcií ako napr. vodné postele, vodná hojdačka, masážne chŕliče, či detské šmýkačky. Na deti čaká detský bazén s atrakciami. O zábavu sa postarajú skúsení animátori. Samozrejmosťou sú doplnkové služby ako napr. bezplatné lehátka, šatne a prezliekárne, či asfaltované parkovacie plochy.


Stanišovská jaskyňa

Stanišovská jaskyňa je jediná celoročne sprístupnená jaskyňa na Liptove. Nájdete ju v pohorí Nízke Tatry, v čarovnej Jánskej doline na konci obce Liptovský Ján. Z obce sa sem dostanete pešou, asi 60 minútovou prechádzkou alebo autom, či bicyklom. Zaparkovať môžete priamo pred jaskyňou, čo ju robí skutočne jednoducho prístupnou.
Jaskyňa je ideálnym miestom pre spoznávanie podzemných miest, a to hlavne pre rodiny s deťmi, seniorov či turistov začiatočníkov. Terén totiž nie je náročný a sprievodca pútavo vysvetľuje rôzne zaujímavosti z histórie i z odboru speleológie. Pre návštevníkov je Stanišovská jaskyňa otvorená každý deň v roku, vstupy sú možné od 10:00 do 16:00 hod. Prehliadka trvá približne 45 až 60 minút. Návštevný poriadok i cenník si pred Vašou návštevou vždy overte aj na oficiálnej stránke jaskyne.


Cyklotúra Svidovské sedlo

Milovníkov aktívneho pohybu určite zaujme Cyklotúra Svidovské sedlo, pri ktorej celkovo prekonáte skoro 500 výškových metrov a trasu takmer 12 km. Odmenou Vám bude krásny výhľad na hrebeň Nízkych Tatier. Vydáte sa bicyklom do Jánskej doliny, ktorá Vás svojimi malebnými zákutiami akoby vtiahne do iného sveta. Sveta, kde budete vnímať len čerstvý vzduch, ktorý Vám naráža do tváre a zvuky prírody. V Liptovskom Jáne sa môžete ešte osviežiť dúškom zdravej vody na Termálnom prameni Kaďa Liptovský Ján a hor sa za novým zážitkom po žtej cyklistickej značke. Vrchol dosiahnete po približne hodine šliapania do pedálov.