Turisticky atraktívny Liptov

05.03.2024

Liptov je veľmi zaujímavý slovenský región. Ak sa totiž niekoho spýtate, čo si pod pojmom ´Liptov´ predstaví, tak je vysoko pravdepodobné, že z desiatich ľudí vám každý povie niečo iné. Niekomu ako prvá napadne tradičná liptovská bryndza a salaše, inému priam nekonečná vodná nádrž Liptovská Mara, ďalšiemu neďaleké vrchy a lyžiarske strediská, a niekomu inému možno kúpanie v akvaparku. Tento krátky výpočet aktivít len ilustruje, čo všetko Liptov ponúka, a prečo sa tam oplatí stráviť dovolenku, a to v ktoromkoľvek ročnom období.

Aquapark Tatralandia

Najmä mimo zimy vás určite budú zaujímať možnosti, ako na Liptove dobre zrelaxovať a užiť si oddych vo vode. Priamo v Liptovskom Mikuláši sa nachádza veľmi obľúbený aquapark Tatralandia, ktorý predstavuje častý turistický cieľ. Výhodou je dobrá dostupnosť i ponuka služieb priamo v akvaparku i v okolí.

Nevynechajte Liptovskú Maru

Ak si teda za svoju ´základňu´ zvolíte Zrub Liptovec, už podľa názvu pomyselné srdce regiónu, otvoria sa vám možnosti na rôzne výlety a aktivity. Neďaleko od Liptovského Mikuláša si taktiež môžete užiť vodu, avšak trochu v inej podobe než v aquaparku. Nachádza sa tu totiž vodná nádrž Liptovská Mara, ktorá však viac než nádrž pripomína more. Pri jej výstavbe bolo zaplavených trinásť obcí, a je druhou najväčšou vodnou nádržou na Slovensku. V rekreačnom stredisku Liptovský Trnovec je na brehu Liptovskej Mary dostupná pláž, pričom sa odtiaľ môžete vydať aj na zážitkovú vyhliadkovú plavbu. Pokiaľ ste fanúšikmi rybárčenia a chcete si v rámci dovolenky dopriať aj takýto relax, tak na Liptovskej Mare si bezpochyby prídete na svoje.

Pohľad do histórie

Liptov ponúka naozaj pestrú škálu možností, ktoré sú zaujímavé pre turistov. Medzi turistické ciele v regióne zaraďujeme aj Múzeum liptovskej dediny, nachádzajúce sa v malebnej horskej dedinke Pribylina. Je to skanzen so zachovanými historickými budovami i architektúrou, kde sa môžete preniesť v čase a pripomenúť si, ako sa na Liptove žilo v dávnych dobách pred desiatkami či stovkami rokov. Pribylina je od zrubu dostupná autom len 12 min cesty, tak aj verejnou dopravou, prípadne sa dá vydať na túru. V blízkosti Ružomberka sa nachádza ďalší skanzen, Vlkolínec, ktorý tiež ponúka zaujímavý pohľad do histórie. Veľmi zaujímavú expozíciu a pekné výhľady do okolia zase prináša Hrad Likavka, tiež pri Ružomberku, čiže stále na Liptove.

Jaskyne sú ´must see´

Poznáte anglický výraz ´must see´? Používa sa v prípade rôznych sprievodcov, ktorí vám radia, čo naozaj musíte vidieť v danom meste/regióne, a nemali by ste to vynechať. V rámci Liptova do tejto kategórie môžeme určite zaradiť jaskyne, predstavujúce absolútne unikátne prírodné úkazy, o ktorých škoda písať, treba ich skrátka vidieť. Na Liptove môžeme odporučiť návštevu Demänovskej jaskyne Slobody a taktiež Demänovskej ľadovej jaskyne.

Kontaktnú Zoo ocenia nielen deti

Pestrosť dovolenky na Liptove len dokladá prítomnosť kontaktnej Zoo, ktorá sa nachádza v Liptovskom Mikuláši. Návštevníci sa v nej dostávajú do priameho kontaktu so zvieratami, čo predstavuje pekný zážitok najmä pre deti, no svoje si nájdu aj dospelí. A pokiaľ vás po dlhom a nabitom dni bude zmáhať únava, nebojte sa. Liptov je známy aj svojou gastronómiou, pričom okrem halušiek na salaši určite oceníte aj dobrú kávu.